Hibiskus Čajnica About TeaCategoriesVrste čajev

Kaj je TISANES?

Kaj je TISANE?

Še enkrat ponovimo, kaj je čaj.  Čaj je vse kar izhaja iz rastline Camellia sinensis (Deli se na beli, zeleni, oolong, črni in pu’erh). Vse ostale podobno pripravljene pijače pa se imenujejo TISANE (katero ime izhaja iz francoske besede in v direktnem prevodu pomeni “zeliščni poparek”). Tisane so običajno posušena zelišča, sadnje ali cvetovi potopljeni v vrelo vodo, ki so jih v zgodovini uporabljali v medicinske namene oziroma alternativo čajem, ker ne vsebujejo kofeina. 

Popularnost tako imenovanim “zdravilnim zeliščnim čajem” strmo narašča, saj jim pripisujejo različne koristi (od sprostitve do pomlajevanja, odvisno od sestavin). V tem članku vam bomo predstavili nekaj vrst tisane (stare klasike in moderne popularne različice)

Zeliščni “čaji”

Zeliščni čaj je napitek, ki se pripravlja iz zdrobljenih suhih zelišč, cvetov, listov in drugih naravnih sestavin, kot so kamilica, hmelj, meta in komarček. Zeliščni čaji se običajno pripravljajo kot čaj, tako da se vrela voda polije čez zdrobljene sestavine in se napitek infundira. So pogosto uporabljeni za zdravljenje različnih zdravstvenih težav in za sproščanje. Zeliščni čaji so običajno brez kofeina in so znani po svoji zdravilni moči.

Meta Čajnica About Tea

Sadni “čaji”

Sadni čaj se običajno pripravlja tako, da se sadje in zelišča kuhajo v vodi, nato pa se infuzija ohladi in filtrira. Lahko ga pijemo samostojno ali ga dodajamo v druga pijača, kot so smoothiji in limonade. Sadni čaji so lahko tudi koristni za zdravje, saj vsebujejo antioksidante, vitamine in minerale. Nekatere vrste sadnega čaja, kot je čaj iz acai jagod, so znane po svojih koristih za zdravje srca in možganov. Čeprav sadni čaji običajno niso tako močni kot zeleni ali črni čaji, lahko predstavljajo zdravejšo alternativo sladkim pijačam, ki vsebujejo veliko sladkorja.

Rooibos

Rooibos čaj se dobro meša z drugimi sestavinami, kar ga naredi prilagodljivega in vsestranskega. Lahko se meša z drugimi zelišči, sadjem in začimbami, da se pridobi še bolj izrazit okus. Lahko ga dodajamo v smoothije, limonade in druge pijače, da jim dodamo sladek naravni okus brez dodanega sladkorja. Rooibos čaj se tudi dobro kombinira z drugimi čaji, kot je zeleni čaj, da se pridobi še bolj uravnotežen okus in zdrave koristi. Zaradi svoje sposobnosti, da se dobro meša z drugimi sestavinami, je Rooibos čaj priljubljena izbira pri pripravi različnih pijač in jedi.

Rooibos čaj je bil odkrit pred več stoletji s strani kolonij Južne Afrike. Tamilske skupine, ki so živele v regiji, so ga uporabljale kot zdravilo za lajšanje različnih zdravstvenih težav, vključno s težavami s prebavo in kožnimi težavami. Kasneje so ga Evropejci odkrili in ga začeli tržiti kot alternativo čaju, ki ne vsebuje teine in ima sladko naravno okus.

Yerba Mate

Najnovejša pijača na trgu se imenuje Yerba Mate (v nadaljevanju preprosto Mate). To južnoameriško botanično rastlino uživajo v Argentini, Paragvaju, Urugvaju in Braziliji. Mate je redka rastlina, ki poleg čaja, kave in kakava vsebuje kofein. Zaradi nenavadnega zeliščnega okusa se Mate ni nikoli visoko povzpel na tržišč, dokler ga ZDA niso uvedle kot nadomestek za kavo.

V naši ponudbi tisanih čajev se ponašamo s široko paleto okusov.

CategoriesVrste čajev

Katere vrste čajev poznamo?

Katere vrste čajev poznamo?

Vsi čaji se proizvajajo iz listov rastline Camellia sinensis. Pri različnih postopkih spreminjanje oblike in kemije listov je rezultat drugačen slog. 

Priprava čaja je sestavljena iz petih korakov. Seveda eni ne uporabijo vseh, drugi pa kakšen korak tudi večkrat ponovijo. 

Osnovni koraki obdelave

  1. Trganje
  2. Venenje  (liste posušijo, da ovenijo in se zmehčajo)
  3. Valjanje (oblikuje liste in iztisne sok)
  4. Oksidacija
  5. Sušenje

 

čaji About Tea
Oksidacija je najpomembnejši del za kategorizacijo. Pojavi se ko encimi v čajnem listu medsebojno delujejo s kisikom, ko celične stene razpadejo. To se zgodi z naravno razgradnjo lista, kar je počasnejši proces ali pa z valjanjem, rezanjem ali drobljenjem, kar pohitri proces.  Ta isti proces se vidi tudi v kosu sadja. Za primer vzemimo jabolko. Če ga pustimo bo počasneje porjavelo, kot pa če ga narežemo ali pa potolčemo. Za zanimivost pa kaj se zgodi če jabolčno rezino popečemo (na ali več kot 130 stopinj)? Ne bo porjavelo. Zakaj? Toplota ustavi encimsko aktivnost in oksidacijo. Na to se bomo še vrnili kasneje. 

 

Pet osnovnih stilov čaja je beli, zeleni, črni, oolong in puerh.

Beli čaj je v bistvu nepredelan čaj. Poimenovanje je dobil po mehkem belem puhku, ki se pojavi na neodprtih in nedavno odprtih popkih (mladike čaja), katerega posmukajo in pustijo, da se posuši. Preprost proces. V primeru, da vreme ni naklonjeno pa ga samo na hitro in na majhni temperaturi posušijo v sušilnem stroju (čaj ne čaka, niti spomladanske plohe). Listi se ne zvijajo, oblikujejo, itd. Med procesom se zgodi tudi nekaj minimalne naravne oksidacije. Zato imajo nekateri beli čaji liste različnih barv (zelene, bele in rjave). Beli čaji dejejo zelo bledo zeleno ali rumeno tekočino in so najbolj nežnega okusa in arome. 

Zeleni čaj je oskubljen, posušen in valjan. Med valjanjem se dovaja toplota, zato se med postopkom oksidacija prepreči (kot že prej napisano z jabolčnimi rezinami). Celoten potek pa je takšen. Sveže liste poparijo ali v voku podobni ponvi segrejejo na temperaturo, ki je dovolj vroča, da prepreči encimom porjavitev listov. Hkrati se listi s prsti oblikujejo v svaljke in pritisnejo na steno voka. Kasneje se še enkrat zvijejo in zavrtijo in tako nastanejo neštete oblike, vsaka z drugačnim okusom. Liste nato posušijo do konca in so pripravljeni za uporabo,  Zeleni čaji so zelene in rumene barve. Različne metode pa poskrbijo za pravo paleto okusov. 

Oolong čaj je eden najbolj zamudnih za pripravo, za katerega je potrebno vseh pet zgoraj naštetih korakov za obdelavo, s tem da se valjanje in oksidacija ponovita večkrat. Pripravo lahko preprosto opišemo “na polovici poti med zelenim in čajem”.  Ti čaji oksidirajo nekje med 8% in 80% (to ocenijo glede na površino rjavih in rdečih delov listov). Med potekom se listi zvijajo, jih pustijo počivati in oksidirati. Nato nastopi valjanje in oksidacija. Ta postopek se ponavlja večkrat. Pogosto uporabljajo tudi nežno gretje, da se oksidacija upočasni in postopki večkrat ponovijo.  Po več urah ali dnevih se izoblikujejo čudovite arome in okusi. Oolong čaji imajo bolj zapleten okus kot beli in zeleni čaji.  Niso toliko trpki ampak z bogatim sadnim ali cvetličnim okusom. Zaradi bogatih okusov so najbolj primeren tip čaja za ljudi, ki šele spoznavajo svet čaja.

Črni čaj prav tako potrebuje za nastanek vseh pet naštetih korakov, katere se opravi v naštetem vrstnem redu in se jih ne ponavlja. Oksidirajo lahko do popolnosti. Z ves proces pa je potreben en dan. Barva pripravljenega čaja se giblje med temno rjavo in temno rdečo.  Imajo najmočnejši okus in v nekaterih primerih najmočnejšo trpkost. Črni čaji se redno uživajo z mlekom in sladkorje. Ni pa pravilo! Kot zanimivost pa vam še navedem, da so najbolj priljubljena osnova za ledeni čaj.

Pu’erh čaj pa je čisto svoja veje pridelave. Prava faza poteka kot pri zelenih čajih.  Ampak predno se listi posušijo, jih v v lističih ali stisnjene v goste kocke starajo. Pri tem se ustvarja proces fermentacije (seveda brez alkohola). Staranje pa lahko poteka od nekaj mesecev do nekaj let. Zelo stari in dobro shranjeni veljajo za žive čaje (podobno kot vino). So zelo bogatega okusa in arome (zemeljskem, lesne ali plesnive).

 

Čajnica About Tea, Kaj je čaj? Slika čajevca (Camellia sinensis)CategoriesVrste čajev

Kaj je čaj?

Kaj je čaj?

 Čaj je pijača, ki se pripravlja iz posušenih listov Camellia sinensis, ki raste v vlažnih subtropskih in tropičnih območjih po vsem svetu. Obstaja več vrst čaja, kot so beli, zeleni, črni in oolong, ki se razlikujejo glede na način obdelave listov in okusu. Pije se kot topla pijača in se ji lahko doda med, limono ali mleko.

 Čaj ima dolgo zgodovino uporabe, saj se že več kot 5000 let uporablja v tradicionalni kitajski medicini. Uporaba čaja se je razširila po celotni Aziji in Evropi v 17. in 18. stoletju, zdaj pa je ena najbolj priljubljenih pijač po vsem svetu. Čaj se pogosto pije kot spremljevalka obroka, medtem ko se tudi uporablja za sprostitev in meditacijo. V zadnjih letih se je povečalo zanimanje za koristi zdravja čaja, ki vključujejo zmanjšanje tveganja za bolezni srca, ožilja, raka in diabetesa. Vendar pa je potrebno opozoriti, da so nekatere izmed teh koristi potrjene le z študijami in potrebujejo več raziskav na ljudeh.

Čajnica About Tea, Kaj je čaj?
Čajnica About Tea, Kaj je čaj? Slika čajevca (Camellia sinensis)

Kako ga gojijo?

Čaj se goji na več načinov, odvisno od vrste čaja in kraja pridelave.

  1. Natančno gojenje: Ta način gojenja uporablja natančno nadzorovane pogoje za gojenje čaja, vključno z uporabo kemikalij, gnojil in pesticidov. To omogoča visoko produktivnost in konsistenco kakovosti, vendar pa lahko negativno vpliva na okolje in zdravje ljudi.

  2. Tradicionalno gojenje: Ta način gojenja uporablja tradicionalne metode, ki ne uporabljajo kemikalij in gnojil. Ta način gojenja se uporablja na večini območij pridelave čaja, vključno z Indijo, Sri Lanko in Kenijo.

  3. Ekološko gojenje: Ekološko gojenje čaja uporablja metode pridelave, ki ne uporabljajo kemikalij, gnojil ali pesticidov in se osredotoča na ohranjanje biološke raznovrstnosti in okolja. To vključuje uporabo lokalnih vrst rastlin, kot so legla za žuželke in zaščitne zaščitne rastline.

  4. Gojenje na ograjenem območju: To je način gojenja, ki se uporablja za gojenje čaja na območjih, ki so izpostavljena eroziji in onesnaženju. Rastline so nameščene na ograjenem območju, ki omogoča kontrolo erozije in onesnaženja.

  5. Gojenje na vrvi: To je način gojenja, ki se uporablja v hribovitih območjih, kjer je tla ozka in kjer ni dovolj prostora za gojenje čaja na tleh. Rastline so nameščene na vrvi, ki so nameščene na strmih pobočjih in jih podpirajo vrvi.

Sestavine čaja?

Čaj vsebuje več kot 4.000 različnih kemikalij, vključno z:

  1. Teina: Teina je alkaloid, ki se nahaja v čaju in ga najdemo tudi v kavi. Teina ima pomirjevalni in osredotočenosti učinek na možgane, vendar pa lahko tudi povzroči nespečnost, če se pije pozno zvečer.

  2. Kofein: Kofein je alkaloid, ki se nahaja tudi v kavi in čokoladi. Kofein lahko povzroči povečanje energije, osredotočenosti in budnosti.

  3. Tanini: Tanini so organske spojine, ki dajejo čaju grenak okus. Tanini imajo tudi antioksidativne lastnosti in lahko pomagajo pri prebavi.

  4. Polifenoli: Polifenoli so antioksidanti, ki se nahajajo v čaju. Polifenoli lahko pomagajo pri zaščiti pred boleznimi srca in ožilja, rakom in diabetesom.

  5. Flavonoidi: Flavonoidi so skupina antioksidantov, ki se nahajajo v čaju. Flavonoidi lahko pomagajo pri zaščiti pred boleznimi srca in ožilja, rakom in diabetesom.

  6. Katechini: Katechini so skupina antioksidantov, ki se nahajajo v čaju, zlasti v zelenem čaju. Katechini lahko pomagajo pri zaščiti pred boleznimi srca in ožilja, rakom in diabetesom.

  7. L-teanin: L-teanin je aminokislina, ki se nahaja v čaju. L-teanin lahko pomaga pri sprostitvi in meditaciji.

  8. Vitamin C : Vitamin C se nahaja v čaju, pa tudi v drugih vrstah sadja in zelenjave. Vitamin C je antioksidant in pomaga telesu pri obnavljanju kože in kosti.

Obstaja pomembno dejstvo, da se prisotnost in količina teh snovi lahko razlikuje glede na vrsto čaja in način na katerega se proizvaja, predeluje in skladišči. Prav tako je potrebno več raziskav za razumevanje učinkov teh snovi na zdravje ljudi.

Odkrijte široko paleto najboljših čajev v naši trgovini!